image_pdfimage_print

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przekazuje informację pozyskaną od Głównego Inspektora Farmaceutycznego, dotyczącą produktów z serii  Płynna Glukoza tj.:

  • 1VVW Płynna Glukoza,
  • 1VVVV Płynna Glukoza o smaku pomarańczowym,
  • 1VVW Płynna Glukoza o smaku truskawkowym,

wprowadzanych do obrotu przez firmę MED MESS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

 

Powyższe preparaty posiadają kwalifikację „środek spożywczy ogólnego spożycia”, nie mogą być zatem dystrybuowane przez hurtownie farmaceutyczne i apteki ogólnodostępne zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne.

 

Hurtownie farmaceutyczne mogą prowadzić obrót hurtowy asortymentem wymienionym w art. 72 ust. 5 ustawy, a w aptekach ogólnodostępnych na wydzielonych stoiskach można sprzedawać produkty wymienione w tym artykule, posiadające wymagane prawem atesty lub zezwolenia, pod warunkiem że ich przechowywanie i sprzedaż nie będą przeszkadzać podstawowej działalności apteki (art. 86 ust. 8 ustawy). Środki spożywcze ogólnego spożycia nie znajdują się na tej liście.

 

Wobec powyższego Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny poleca dostosowanie do obowiązujących przepisów i usunięcie z ofert Państwa aptek preparatów z serii Płynna Glukoza.

 

 

MAZOWIECKI  WOJEWÓDZKI
INSPEKTOR  FARMACEUTYCZNY

Mariola Kostewicz